Strona główna / Lokalnie / Oni codziennie napotykają bariery
Arch. marki.pl

Oni codziennie napotykają bariery

3 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy , że często to nie choroba jest dla tych osób największą przeszkodą, lecz ich  postrzeganie w społeczeństwie.

Osoby z wszelkiego rodzaju upośledzeniami codziennie są zmuszone radzić sobie z różnymi problemami. Mimo że  wielu miejscach pojawiają się chociażby podjazdy dla wózków, duża część  placówek nie jest w żaden sposób przystosowana do ludzi mających problem z poruszaniem się.

– My osoby niepełnosprawne traktujemy troszeczkę inaczej. Postrzegamy je jako osoby, które mogą wszystko – to są dla nas pełnosprawni. Na pewno mają pewne bariery, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Jeżeli jest to niepełnosprawność ruchowa napotykają na szereg barier architektonicznych. Mimo że w tej chwili samorządy stawiają na likwidację tych barier,  wielokrotnie niepełnosprawni nie są w stanie samodzielnie pokonać; krawężników, schodów, podjazdów.  – mówi Urszula Remisz, kierowniczka WTZ w Czeszewie.

Celem Warsztatów Terapii Zajęciowej jest między innymi rozwój psychofizyczny uczestników zajęć czy też przygotowanie ich do funkcjonowania w społeczeństwie.  Osoby z niepełnosprawnością nabywają tam również umiejętności potrzebne w codziennym życiu.

– Mamy uczestników od zakończenie obowiązku szkolnego. Najmłodszy w tej chwili ma 21 lat,a najstarszy 64. Przekrój wiekowy jest bardzo różny. Nie ma górnej granicy wieku, jest określona dolna granica – opowiada Urszula Remisz o swoich podopiecznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*