Strona główna / Bez kategorii / 24 października otwarta zostanie fabryka Volkswagena w Białężycach [GALERIA ZDJĘĆ]
Fot. materiały prasowe

24 października otwarta zostanie fabryka Volkswagena w Białężycach [GALERIA ZDJĘĆ]

To już pewne. Pod koniec października otwarta zostanie nowa fabryka Volkswagena w podwrzesińskich Białężycach. W fabryce docelowo pracować będzie blisko 3 tysiące osób, z czego 30 proc. z nich będą to mieszkańcy Wrześni i powiatu.

18 maja 2014 roku podczas konferencji prasowej oznajmiliśmy, że wybudujemy tutaj fabrykę, w której produkowany będzie nasz najnowszy model, Volkswagen Crafter. Po 27 miesiącach gotowa jest już fabryka. Kończy się testowanie urządzeń, instalacji. Sprawdzamy czy wszystko dobrze funkcjonuje – powiedział Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań.

Fabryka znajdzie się na powierzchni ponad 2 kilometrów kwadratowych. Jak wyjaśniają szefowie niemieckiego producenta 60 proc. produkowanych samochodów będzie dalej transportowana koleją.

W fabryce Craftera w Białężycach będzie pracować blisko 3 tysiące pracowników.

Zanim rozpoczęliśmy budowę bezrobocie we Wrześni wynosiło 13,5 proc. Obecnie nastąpił spadek do 8,5 proc.zaznacza Jens Ockes, szef Volkswagena.

Volkswagen zatrudnił do tej pory już 1,6 tys. pracowników, którzy pracują na jedną zmianę. Obecnie firma prowadzi rekrutacje na kolejne stanowiska na drugą i trzecią zmianę. Nabór potrwa do 2017 roku.

Na jedno miejsce pracy mamy czterech kandydatów. Mamy w bazie ponad 50 tysięcy ofert, z czego 10 tys. aplikacji wpłynęło tylko w tym roku. Poszukujemy specjalistów utrzymania ruchu i osoby do działu produkcji – lakierników, mechaników. Planujemy zatrudnić więcej pań, docelowo 200 – zapowiada Jolanta Musielak, członek zarządu ds. Personalnych Volkswagen.

Ponad 30 proc. pracowników stanowić będą mieszkańcy Wrześni i powiatu.

Blisko 490 pracowników jest z powiatu wrzesińskiego, z czego 283 są z samej Wrześni. Ponadto mamy prawie 180 pracowników z okolic Gniezna, 273 osoby są z Konina, kolejne 180 z Jarocina. Są również pracownicy, którzy dojeżdżają aż z Wronek – dodaje Jolanta Musielak.

Wśród pracowników jest ponad 130 obcokrajowców, którzy do Wrześni przybyli z Niemiec, Czech, Ukrainy, Rosji, a nawet z Macedonii.

Budowa fabryki kosztowała ponad 800 milionów euro. W trakcie prac ziemnych nawieziono około miliona metrów sześciennych piasku za pomocą ponad 50 tys. wywrotek. Do budowy zakładu użyto 22 tys. ton stali, wylano 50 tys. m sz. betonu za pomocą ok. 6 tys. betoniarek. Ponadto postawiono 4 tys. pal wzmacniających fundamenty i położono 15 km rur instalacyjnych.

Fabryka Volkswagena w liczbach:
• wielkość zakładu: 220 ha (2,2 km2)
• planowana wielkość produkcji: 100 000 rocznie
• planowane zatrudnienie: 3000 pracowników
• hala budowy karoserii  – 92 800 m2
• lakiernia – 70 420 m2
• hala montażu – 107 000 m2
• hala zabudów specjalnych – 13 493 m2
• park dostawców – 34 560 m2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*