Strona główna / Tematycznie / Bezpieczeństwo / Kierowca potrącił pieszą w centrum Wrześni
Fot. Grzegorz Pabich

Kierowca potrącił pieszą w centrum Wrześni

W sobotę na ulicy Sienkiewicza we Wrześni kierowca Citroena potrącił kobietę, która przechodziła na przejściu dla pieszych.

Do zdarzenia doszło ok. godz. 13:40. Jak powiedział nam funkcjonariusz wrzesińskiej drogówki kierujący samochodem marki Citroen na ulicy Sienkiewicza na wysokości posesji nr 1 nie ustąpił pierwszeństwa pieszej, która znajdowała się na oznakowanym przejściu. Na miejsce przybyła karetka, która opatrzyła poszkodowaną. Piesza nie była hospitalizowana. Prowadzący pojazd był trzeźwy. Kierowca otrzymał mandat karny.

Statystyki wypadków niestety są przerażające. Co piąty zabity pieszy w Unii Europejskiej gnie w Polsce. W naszym kraju pieszemu wolno mniej. Widać to zwłaszcza na przejściach bez sygnalizacji. Teoretycznie ma na nich pierwszeństwo. Tyle, że wpierw musi je wyegzekwować. Pieszy, jeżeli chce przejść na drugą stronę, to musi wejść na jezdnię. Jednak nie może tego zrobić, gdy jedzie ulicą jedzie sznur aut – oznaczałoby to wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd i winę pieszego w razie wypadku. Rad nierad musi więc czekać, aż któreś auto wreszcie się zatrzyma. Albo wszystkie przejadą.

W Europie zachodniej wygląda to zupełnie inaczej. We wszystkich krajach starej Unii to samochody czekają. Wystarczy, że pieszy zbliża się do jezdni, a auta stają, by mógł przejść, nawet nie zwalniając kroku. Dla przykładu w Finlandii, jeśli widząc pieszego przed przejściem, kierowca się nie zatrzyma – traci prawo jazdy. Największą prawną przewagę nad kierowcami mają piesi we Francji i w Norwegii, nawet nie muszą zbliżać się do jezdni, wystarczy, że są w jej pobliżu – już samo to obliguje kierowców do zatrzymania auta. Pamiętajmy więc o zachowaniu szczególnej ostrożności przy wchodzeniu na jezdnię.

(JL)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*