Strona główna / Lokalnie / Galerie zdjęć / Średzka kolejka zaprasza turystów
Fot. Radosław Jagieła

Średzka kolejka zaprasza turystów

Dawniej zarządzana przez Starostwo Powiatowe, obecnie przez pasjonatów kolei. Średzka Kolej Powiatowa po ponad stu latach funkcjonowania i ostatnich kilkunastu nastawionych wyłącznie na ruch turystyczny, nabrała świeżego oddechu. Perspektywy pozwalają optymistycznie spojrzeć w przyszłość.

W ubiegłym roku średzka kolejka po raz pierwszy po wielu latach nie wyjechała na tory w letnim sezonie turystycznym. Przyszłość wąskotorówki stanęła pod znakiem zapytania. Jednak znalazło się rozwiązanie. Zarządzanie nad kolejką spoczęło na Towarzystwie Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”. Po wielu miesiącach intensywnej pracy udało się uruchomić weekendowe przejazdy w obecnym roku.

Sporo jest jednak jeszcze do zrobienia. Jak podkreśla Marcin Kriger, czyli naczelnik średzkiej kolei wąskotorowej, udało się wyremontować jedynie cztery wagony. W następnych miesiącach planowane jest odnowienie kolejnych. Istotnym elementem jest również remont parowozu, który obecnie nie jest w stanie prowadzić pociągów. Obecnie wykorzystywana jest lokomotywa spalinowa. Parowóz ma wrócić na trasę w przyszłym roku, choć nie jest wykluczone, że nastąpi to wcześniej. Jednak warto pamiętać, że remonty parowozów nie są w Polsce prowadzone na szeroką skalę. Miłośnicy kolejki średzkiej starają się więc aby wykorzystać każdą nadarzającą się okazję.

Średzka wąskotorówka rozpoczęła kursowanie od początku dwudziestego wieku, a dokładniej od 1902 roku. Dawniej liczyła ponad 100 kilometrów, ponieważ jej początek miał miejsce w Poznaniu. Obecnie istnieje także plan, aby właśnie w stolicy Wielkopolski w powstającym Parku Rataje upamiętnić średzką kolejkę. Powstał już konkretny projekt, który czeka na realizację w najbliższych dwóch latach.

W obecnym sezonie turystycznym miłośnicy średzkiej kolejki prowadzą pociągi turystyczne w każdą sobotę i niedzielę. Uruchamiane są trzy połączenia ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla i taka sama ilość przejazdów powrotnych. Jest to znacząca różnica w porównaniu z ubiegłymi latami, gdy na tory wyjeżdżał w niedzielę tylko jeden skład pociągów.

Jest jeszcze okazja, aby wybrać się w kolejową podróż. W obecnym rozkładzie jazdy pociągi będą wyruszać na trasę jeszcze przez trzy weekendy, aż do 11 września. Ze Środy Wielkopolskiej kursy będą realizowane o godzinach 9:30, 13:30 i 16:30, natomiast z Zaniemyśla lokomotywa spalinowa będzie wyruszać o godz. 10:40, 14:40 i 18:40.

Wszystkie informacje praktyczne dotyczące przewozów zostały udostępnione na stronie internetowej www.ciuchcia-sroda.pl.

Radosław Jagieła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*