Strona główna / Lokalnie / Galerie zdjęć / Ponad 300 biegaczy przebiegło przez Pyzdry

Ponad 300 biegaczy przebiegło przez Pyzdry

Ukrainiec Yuriy Blahodir został zwycięzcą XXXV Ogólnopolskiego Biegu Kazimierzowskiego. Zawody, które są organizowane od 1982 roku nawiązują do masowej tradycji biegowej z czasów księcia Kazimierza.

Dokładnie 311 zawodników pojawiło się na mecie Ogólnopolskiego Biegu Kazimierzowskiego, który w niedzielę już po raz 35. odbył się Pyzdrach. Jako pierwszy do mety w czasie 33 minut i 50 sekund dobiegł Yuriy Blahodir z Ukrainy. Tuż za nim był Piotr Cypryański (34:01). Trzecie miejsce zajął Klaudiusz Kozłowski (34:45). Wśród kobiet najlepsza okazała się Patrycja Talar, która bieg ukończyła z czasem 37 minut i 24 sekund.

Celem Biegu Kazimierzowskiego jest popularyzacja masowej rekreacji biegowej oraz podtrzymanie tradycji miasta i związanej z nim historii. Chodzi tu o słynny bieg księcia Kazimierza z 1331 r., kiedy to Krzyżacy napadli Pyzdry, by pojmać ówczesnego starostę poznańskiego. Do dziś nie wiadomo, jak Kazimierzowi udało się uciec z oblężonego miasta. Może ukrytym przejściem w murze, a potem wpław i biegiem przez lasy – hen do Kalisza…