Strona główna / Lokalnie / Galerie zdjęć / Miłosław zawsze polski
Fot. Radosław Jagieła

Miłosław zawsze polski

Niewielkie miasto, w którym rozgrywały się ważne wydarzenia. Dzisiaj zachowały się tutaj liczne budynki, które świadczą o ich przeszłości. Miłosław jest miastem, które dzielnie walczyło o polskość. Możemy się o tym sami przekonać spacerując po trasie historycznego questu, która ma na celu wyeksponowanie najważniejszych zdarzeń.

Miłosław jest miastem, które istnieje od 1314 roku. Umownie przyjmuje się ten rok jako pierwszą wzmianką dotyczącą tego miejsca. Nazwa pochodzi od staropolskiego imienia Milosław – prawdopodobnie pierwszego legendarnego właściciela.

Historyczny quest rozpoczyna się w miejscu, które wyróżnia spośród innych katolickich świątyń na terenie powiatu wrzesińskiego. Kościół św. Jakuba Apostoła jest obiektem, który powstał w XVII wieku, jednak obecną formę zawdzięcza Sewerynowi Mielżyńskiemu. Był on dwa wieki później właścicielem Miłosławia, a jednocześnie architektem i malarzem. To właśnie z jego inicjatywy powstał projekt świątyni w stylu gotyku romantycznego. Ten styl architektoniczny inaczej zwany neogotykiem nawiązuje do dawnych średniowiecznych budowli gotyckich. W wyposażeniu kościoła warto zwrócić uwagę na efektowną polichromię znajdującą się w kaplicach. Na stropie przedstawiono cztery symbole: Mądrość, Męstwo, Sprawiedliwość, Stałość.

Miłosław jest położony na Drodze św. Jakuba. To międzynarodowy szlak, który prowadzi do jednego z najbardziej znanych sanktuariów w Europie, a mianowicie do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Istnieje również Nadwarciańska Droga św. Jakuba, które łączy ze sobą okoliczne miejsca związane z postacią świętego.

Przy kościele został umieszczony pomnik poświęcony kosynierom miłosławskim, którzy stoczyli tutaj jedną z niewielu wygranych bitew podczas powstania nazywanego Wiosną Ludów w 1848 roku. Zryw miał na celu wyzwolenie ziem polskich spod panowania zaborców, jednak był prowadzony jedynie na terenie ówczesnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego i zakończył się niepowodzeniem.

W pobliżu kościoła znajduje się budynek dawnej szkoły. Tutaj miały miejsce strajki szkolne uczniów z Miłosławia. Pozostają one w cieniu wydarzeń z Wrześni, które nastąpiły w 1901 roku. Dzieci miłosławskie przystąpiły do strajku już dwa tygodnie po dzieciach wrzesińskich. Natomiast sześć lat później w 1907 roku to one zapoczątkowały kolejną falę protestów, do której przyłączyły się również dzieci z Wrześni. Dzielną młodzież z Miłosławia wspierali zarówno rodzice, jak i ówczesny właściciel tego terenu, czyli Józef Kościelski.

Najbardziej charakterystycznym miejscem w Miłosławiu jest pałac. Jego obecna forma jest wynikiem wielu różnych przebudów, które miały tutaj na przełomie wieków. Istotna dla jego obecnego kształtu była rozbudowa podjęta przez Seweryna Mielżyńskiego według której pałac stał się willą renesansową z wieżą. Późniejszy właściciel Józef Kościelski dodał do poprzedniego budynku okazały kolumnowy portyk. W kilku ostatnich latach właśnie w tym miejscu dochodziło do wręczenia Nagrody Kościelskich, czyli jednego najważniejszych polskich wyróżnień literackich.
Obecnie znajduje się tutaj gimnazjum im. Juliusza Słowackiego, w którym prężnie działa Młodzieżowa Agencja Przewodników Turystycznych. To inicjatywa stworzona w 2004 roku mająca na celu poznanie historycznych walorów miasta przez młodzież gimnazjalną, a także oprowadzanie przez nich zainteresowanych grup turystycznych.

Warto zwrócić także uwagę na pomnik Juliusza Słowackiego znajdujący się w pobliskim parku. Jest to pierwszy taki monument, który został poświęcony wybitnego polskiemu pisarzowi. Został on odsłonięty w 1899 roku na prywatnej posiadłości Józefa Kościelskiego. Miało to istotne znaczenie, ponieważ ówczesna władza zaborcza nie mogła w żaden sposób przeszkodzić tej podniosłej uroczystości. Była to manifestacja patriotyczna, a jednym z przemawiających był najbardziej znany w tamtym czasie polski pisarz – Henryk Sienkiewicz.

W pobliżu zespołu pałacowo-parkowego znajduje się jeden z najbardziej znaczących obiektów na kulturalnej mapie powiatu wrzesińskiego. Dawniej był to kościół ewangelicki, obecnie to scena artystyczna, która jest własnością Starostwa Powiatowego we Wrześni. Zniszczony budynek przez wiele lat był odnawiany dzięki wsparciu finansowemu i jest obecnie przystosowany do różnych imprez kulturalnych. Tutaj miały miejsce wydarzenia związane z wręczeniem Nagrody Kościelskich, a jedną z najbardziej charakterystycznych było Nocne Czytanie z udziałem laureatów nagrody z poprzednich lat.

Quest historyczny można otrzymać w siedzibie Biblioteki Publicznej w Miłosławiu, która znajduje się przy ulicy Dworcowej 4. Istnieje także możliwość pobrania questu ze strony internetowej Lokalnej Grupy Działania: www.znamwarto.pl.

Zapraszam na kolejne wydanie turystycznego szlaku w przyszłą niedzielę o godzinie 10:05 na antenę Radia Września 93,7 FM. Będziemy w pobliskim Czeszewie i odkryjemy zawartość Ośrodka Edukacji Leśnej.

Radosław Jagieła

w

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*