Strona główna / Lokalnie / Galerie zdjęć / Wśród czeszewskich lasów

Wśród czeszewskich lasów

Jest takie miejsce w pobliżu Wrześni, gdzie cisza jest wszechobecna. Gdy dołączy się jeszcze otoczenie rzeki Warty i możliwość uprawiania turystyki kajakowej, będzie to propozycja warta rozważenia na weekend. Czeszewo ma do zaoferowania bardzo dużo, także w kontekście edukacji leśnej.

Czeszewo jest wioską położoną w gminie Miłosław. To miejsce, na które warto zwrócić uwagę głównie ze względu na walory przyrodnicze. Tutaj mieści się część Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jeden z dwóch parków krajobrazowych na terenie powiatu wrzesińskiego. Podstawowym celem ochrony jest zachowanie polodowcowego krajobrazu i zachowanie ekosystemów leśnych: lasów łęgowych i grądowych.

Pierwszym obiektem, który warto wyróżnić w Czeszewie jest zabytkowy budynek Leśnictwa Czeszewo. Pierwsze wzmianki o jego powstaniu wskazują na XIX wiek. Dawniej był to skład soli przy pobliskiej Warcie, a w kolejnych lasach pełnił funkcje leśnictwa. Znajdowało się tutaj Nadleśnictwo Skarbu Pruskiego, a od 1918 roku obiekt przeszedł w posiadanie Lasów Państwowych i stał się siedzibą nadleśnictwa w Czeszewie.

Obecnie w obiekcie poza funkcjonowaniem leśnictwa, znajduje się Ośrodek Edukacji Leśnej „Centrum Zarządzania Łęgami”. Podstawą uruchomienia takiej działalności było zarządzenie dyrektora Lasów Państwowych. Leśnictwa miały otworzyć się na edukację. W Czeszewie postanowiono stworzyć takie miejsce. Oferta kierowana jest głównie do przedszkoli i szkół, ale mogą z niej skorzystać także osoby indywidualne.

Na pierwszym piętrze leśnictwa mieści się stała ekspozycja. W tym miejscu umieszczono ogromną makietę prezentującą obszar zarządzany przez leśnictwo. Możemy tutaj także zobaczyć najbardziej charakterystyczne zwierzęta występujące na obszarze pobliskiego rezerwatu „Czeszewski Las”.

Sąsiedztwo rzeki Warty spowodowało, że nauczanie o wodzie jest jednym z najbardziej istotnych aspektów działalności Ośrodka Edukacji Leśnej. W pobliżu budynku leśnictwa została wybudowana instalacja edukacyjna o nazwie „Rzeka”. Przedstawia ona model koryta rzeki zbudowany z naturalnych materiałów. Infrastruktura ma na celu możliwość wyjaśnienia istotnych zjawisk związanych właśnie z rzeką i jej wpływem na życie zwierząt i roślin.

Po drugiej stronie Warty został utworzony rezerwat „Czeszewski Las”. Obecnie jest on drugim największym rezerwatem w Wielkopolsce. Znajdują się tutaj trzy ścieżki dydaktyczne. Najkrótsza o nazwie Stare Dęby ma długość 0,5 kilometra i przedstawia miejsca żerowania kozioroga dębosza, czyli jednego z największych chrząszczów występujących w Polsce. Kolejna ścieżka nosi tytuł „Nad Lutynią” i prezentuje las łęgowy, a także ujście rzeki o nazwie Lutynia. Najdłuższa dydaktyczna ścieżka pod nazwą „Starorzecze” wynosi aż 2,5 kilometra, a na jej trasie mamy okazję zobaczyć nadwarciański krajobraz i miejsce żerowania bobrów.

Przez rzekę Wartę prowadzi prom Nikodem. Przystań znajduje się kilkadziesiąt metrów od siedziby leśnictwa. W pobliżu znajduje się także pomost kajakowy, który powstał z inicjatywy Lokalnej Grupy Działania „Z Nami Warto”. Czeszewo jest również jednym z wielu punktów znajdujących się na trasie Wielkiej Pętli Wielkopolski. To jeden ze sztandarowych projektów Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, łączący ciągi wodne na terenie trzech województw: wielkopolskiego, lubuskiego, a także kujawsko-pomorskiego. Rzeka Warta jest jednym z najważniejszych odcinków szlaku.

Warto również wspomnieć o drewnianym kościele św. Mikołaja, który znajduje się na terenie Czeszewa. To jeden z kilku takich obiektów znajdujących się w powiecie wrzesińskim. Przy drewnianej świątyni została umieszczona ławeczka informacyjna. Można na niej przeczytać informacje o historii wsi, kościele i pewnym nietypowym zjawisku.

Leśnicy proszą o wcześniejszą chęć przyjazdu do Ośrodka Edukacji Leśnej. Kontakt znajduje się na stronie internetowej: http://www.czaswlas.pl/obiekty/?p=4&id_obiekt=4216.

Zapraszam na kolejne odcinki turystycznego szlaku w każdą niedzielę po godzinie 10:00 na antenę Radia Września 93,7 FM.

Radosław Jagieła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*