Strona główna / Tematycznie / Edukacja / Nowa ścieżka edukacyjna w Janowie
fot.Marek Jakubowski

Nowa ścieżka edukacyjna w Janowie

W Janowie, na granicy czterech gmin: Środy Wlkp, Kostrzyna, Nekli i Dominowa, otwarto ścieżkę edukacyjną. Ma ona upamiętnić pierwszy aliancki zrzut broni, amunicji i środków opatrunkowych w Wielkopolsce.

W uroczystościach wziął udział jedyny żyjący uczestnik tamtych wydarzeń, porucznik Adam Kurkowiak. Skazany na karę śmierci został przewieziony do obozu w Mauthausen w Austrii. Następnie odesłany do Komendy Loibi – Passen w Jugosławii. Podczas transportu partyzantka jugosłowiańska odbiła Kurkowiaka. Oswobodzony wstąpił do 2-go Korpusu gen. Władysława Andersa. 29 maja 1947 r. wrócił do Polski, gdzie czekały na niego represje.

Na uroczystości zjawili się także przedstawiciele władz okolicznych gmin, posłowie, senatorowie, wiele pocztów sztandarowych, harcerze oraz mieszkańcy. Zostały złożone kwiaty przy kręgu pamięci ruchu oporu, następnie przecięto wstęgę i ścieżka została otwarta. Kolejną częścią była msza św. koncelebrowana przez sześciu kapłanów.

Dlaczego znaleźliśmy się w lesie w Janowie? O tym Michał Łukomski, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Historycznego im. Hrabiego Adolfa Bnińskiego w Gułtowach.

Kto pomógł zrealizować tę inicjatywę?

Wśród wielu gości był też kapitan AK Jarosław Wietlicki – 90-letni emerytowany nauczyciel ze Środy Wlkp. Potrafi w interesujący sposób popularyzować wśród dzieci i młodzieży wiedzę o czynie zbrojnym polskich żołnierzy podczas II wojny światowej. Jak on wspomina pierwsze dni drugiej wojny światowej?

Historyczne miejsce odwiedził Marek Jakubowski.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*