Strona główna / Lokalnie / Galerie zdjęć / U kowala ciężka robota

U kowala ciężka robota

Droga prowadząca z Kołaczkowa do Gozdowa nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Jednak mijając tablicę z nazwą miejscowości Żydowo warto spoglądać na prawą stronę. Wtedy naszym oczom ukaże się nietypowy, tajemniczy budynek. Jeden z niewielu, które zachowały się do dzisiejszych czasów. Tutaj czas całkowicie się zatrzymał.

Dawniej kuźnia była miejscem, w którym pracował kowal. Do jego zadań należało nadawanie odpowiedniego kształtu różnym metalom. Nieodłącznym elementem wyposażenia kuźni było palenisko, czyli miejsce do ogrzania metalu. Następnie rozgrzany materiał został położony na kowadle i za pomocą młotka przybierał właściwą kompozycję.

Kuźnia obecnie znajdująca się w Żydowie jest budynkiem oryginalnym, wybudowanym w XX wieku, a dokładnie w 1937 roku. Tutaj przez ponad 45 laty rzemiosło wykonywał Władysław Szkudlarek. Później gospodarstwo przejął jego syn Janusz i postanowił wyremontować kuźnię. Obecny budynek mieści w swoim wnętrzu oryginalne narzędzia, które były niezbędne do wykonywania sztuki kowalskiej. Kuźnia zachowała swój niepowtarzalny klimat, ponieważ nie jest doprowadzona do niej elektryczność.

Gospodarstwo państwa Szkudlarków tworzy jednak nie tylko kuźnia, ale także inne budynki. Dawniej były one nazywane Poniatówkami. Nazwa ta pochodzi od Juliusza Poniatowskiego, który w latach 30-tych XX wieku był ministrem rolnictwa w rządzie Wincentego Witosa. Oznaczały one budynki powstałe w wyniku parcelacji, czyli podziału gruntów.

W pierwszej z izb zaprezentowane przedmioty codziennego użytku. Natomiast druga izba przedstawia kolejne etnograficzne przedmioty związane z ginącymi zawodami. Oczywiście ze względu na istniejącą kuźnię, ważne miejsce ma kowalstwo. Nie zapomniano jednak także o innych profesjach, takich jak chociażby snycerstwo, ciesielstwo czy też bednarstwo. Warto wspomnieć, że w gospodarstwie pana Janusza Szkudlarka znajduje się ponad 1000 różnych eksponatów. W pobliskim ogrodzie znajduje się również kilka rzeźb, z którymi są związane interesujące historie dotyczące najbliższej okolicy.

W budynkach gospodarstwa mogą być prowadzone zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych. Zbiory są również udostępniane dla turystów indywidualnych po uzgodnieniu telefonicznym pod numerem: 668 107 295. Obiekty są dostępne od maja do końca października.

Zapraszam do słuchania kolejnych audycji z cyklu „Turystyczny szlak” w każdą niedzielę po godzinie 10:00. W przyszłym tygodniu poznamy najważniejsze wrzesińskie zabytki.

Radosław Jagieła

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*