Strona główna / Lokalnie / Galerie zdjęć / Murowany i drewniany

Murowany i drewniany

Dwa kościoły, zupełnie różne style. Oba zasługują na uwagę ze względu na swoją historię i znaczenie. Kościół farny znajduje się blisko centrum Wrześni. Kaplica na Lipówce została umieszczona w bardziej spokojnym obszarze miasta. Nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, jednak ich przeszłość jest bardzo ciekawa.

Fara jest określeniem kościoła znajdującego się blisko rynku. Jednocześnie to najstarsza świątynia znajdująca się na terenie miasta. Została wybudowana w stylu gotyckim, a miało to miejsce w XV wieku. Świątynia została później zniszczona podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku. Obecna masywna bryła kościoła jest wynikiem wielu późniejszych remontów. Ostateczny kształt został nadany w wyniku prac przeprowadzonych w drugiej połowie XIX wieku przez Zygmunta Gorgolewskiego. Najbardziej istotnym elementem wyposażenia kościoła jest ołtarz główny z 1640 roku przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Do innych ważnych elementów dotyczących wyposażenia kościoła należy zaliczyć freski z motywami religijnymi i patriotycznymi, które znajdują się w prezbiterium, czyli przy ołtarzu głównym. Szczególną uwagę warto zwrócić także na witraż z wizerunkiem dzieci wrzesińskich, który został wykonany przez znanego wrzesińskiego regionalistę Mariana Turwida. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że witraż podczas okupacji hitlerowskiej został zasłonięty i dlatego go nie zniszczono.

Przy kościele farnym znajduje się pomnik świętego Jana Pawła II, który został wybudowany w 2009 roku. Monument wykonany z marmuru symbolizuje postać polskiego papieża przechodzącego przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia. Na elementach wykonanych z betonu zostały zamieszczone fragmenty homilii Jana Pawła II. Zaprezentowano także bohaterskie dzieci wrzesińskie strajkujące w obronie polskiej religii katolickiej w 1901. Na jednej z płaskorzeźb przedstawiono chłopców, na drugiej ukazano dziewczęta.

Drewniana kaplica pod wezwaniem świętego Krzyża obecnie znajduje się na osiedlu Lipówka. To miejsce zawsze było położone na uboczu i właśnie z tego powodu przetrwała aż do czasów dzisiejszych. Została zbudowana w XVII wieku, później także ulegała licznym pracom remontowym. W jej wnętrzu warto wyróżnić ołtarz główny z obrazem „Ukrzyżowanie” namalowany przez księdza Stanisława Bielawskiego. Ten sam duchowny namalował również centralny obraz znajdujący się kościele farnym. Wśród ołtarzy bocznych należy wymienić wizerunki świętego Rocha i świętej Rozalii, czyli patronów chroniącymi przez zakaźnymi chorobami. Z tym miejscem związanych są również legendy. Jedna z nich opowiada o domniemanym klasztorze franciszkańskim, który znajdował się tutaj w średniowieczu. Podstawą do takiego opowieści było znalezienie duchownego ubranego w habit franciszkański znajdującego się w podziemiach kościoła. Druga opowiada o źródełku, z którego płynęła woda o leczniczym zastosowaniu. Straciła ona swoje znaczenie po tym, jak nieuczciwy Żyd pragnący sprzedawać cudowną wodę wpadł do studzienki.

Zapraszam na kolejną audycję z cyklu „Turystyczny szlak” w następną niedzielę po godzinie 10:00 na antenę Radia Września 93,7 FM. Artykuł zapowiadający kolejną audycję zostanie umieszczony w kolejnym wydaniu bezpłatnej gazety Radio Września.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*