Strona główna / Tematycznie / Kultura / W piastowskim grodzie

W piastowskim grodzie

Średniowiecze było czasem powstania państwa polskiego. Ziemie dzisiejszej Wielkopolski stanowiły wtedy potężny fundament do połączenia wszystkich okolicznych plemion. Powstały grody, które były centrami życia społecznego. Jednym z takich obszarów, który zachował swoją dawną formę jest gród w Gieczu. Obecnie w tym miejscu działa rezerwat archeologiczny.

Początki grodziska w Gieczu sięgają już IX wieku. Był to jeden z ważniejszych grodów państwa Polan. Jego świetność przypada na następne wieki. O znaczeniu grodu świadczy wpis z Kroniki Galla Anonima z XII wieku. Kronikarz wspomniał o Gieczu w kontekście sił zbrojnych księcia Bolesława Chrobrego. Tutejszy gród wystawił 300 pancernych i 2000 tarczowników, co było dość znaczącą liczbą. Rozwijający się gród został brutalny zaatakowany w 1038 roku przez czeskiego księcia Brzetysława. Mimo, że Giecz jako kasztelania istniał jeszcze do XV wieku, to już od połowy XIV wieku jego znaczenie nie było już tak istotne.

Po drugiej wojnie światowej z inicjatywy doktora Bogdana Kostrzewskiego na terenie grodu w Gieczu rozpoczęły się wykopaliska archeologiczne. Znalezione przedmioty obecnie są prezentowane na wystawie stałej „Giecz w monarchii piastowskiej” w budynku muzeum oraz czasowej „Z kości i poroża” na terenie zagrody edukacyjnej.

W następną niedzielę zapraszam na kolejną wycieczkę po turystycznym szlaku. Początek o godzinie 10:00 na antenie Radia Września 93,7 FM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*