Strona główna / Tematycznie / Kultura / Wschodnia inspiracja

Wschodnia inspiracja

Jego kształt niewątpliwie wyróżnia się w krajobrazie miasta. To budowla nietypowa, która na pierwszy rzut oka może zmylić odwiedzającego. Czy to jest cerkiew? A może meczet? Na oba te pytania odpowiedź jest negatywna. Budynek jest bowiem kościołem katolickim. Jednak jego bryła wyraźnie jest zwrócona w stronę wschodu.

Obecna budowla pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, a dokładniej z lat 1899-1901. Jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów jest okazała kopuła. Warte uwagi są także dwie wieże. Wśród istotnych części znajdujących się na zewnątrz budynku znajduje się grupa pasyjna tuż nad wejściem do kościoła autorstwa rzeźbiarza Władysława Marcinkowskiego. Przy kaplicy kolatorskiej został umieszczony Ogończyk, czyli dawny herb rodziny Żółtowskich, obecnie także symbol Nekli. W ołtarzu głównym znajduje się obraz „Ofiarowanie w świątyni” pochodzący z XVIII wieku.

W pobliżu kościoła znajduje się pałac z 1870 roku. Obecnie w jego wnętrzu mieszczą się przedszkole, a także ośrodek zdrowia. Majątek przez wiele lat był użytkowany przez gminę Nekla. W pobliskiej dawnej stajni mieścił się Nekielski Ośrodek Kultury. Władze gminne prowadzą obecnie negocjacje ze spadkobiercami rodziny Żółtowskich. O dalszym losie pałacu prawdopodobnie zdecydują mieszkańcy gminy w referendum.

Zapraszam w najbliższą niedzielę na kolejną wycieczkę po „Turystycznym szlaku”. Poznamy wiele interesujących informacji o Targowej Górce, czyli niewielkiej miejscowości położonej w pobliżu Nekli. Początek o godzinie 10:00 na antenie Radia Września 93,7 FM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*