Strona główna / Tematycznie / Kultura / Historia Nekielki zostanie utrwalona

Historia Nekielki zostanie utrwalona

Ocalić od zapomnienia. Biografie mieszkańców Nekielki jako jedyne źródło pamięci o tradycjach wsi – to projekt, który jest realizowany przez stowarzyszenie Czysta Nekla.

– Dawniej Nekielskie Olędry. Założone 22 października 1749 roku przez Franciszka Odrowąż Wilkońskiego, właściciela dóbr nekielskich na gruntach nazwanych „Lisia Woda, Muniak i Strzyżewko w borach i lasach nekielskich” – czytamy na tablicy znajdującej się przy kościele w Nekielce.

Dawna świątynia jest obecnie miejscem zaadaptowanym na potrzeby kulturalne. – Znajdujący się w Nekielce kościół ewangelicki konsekrowano 8 października 1884 roku. Wcześniej, bo już w 1754 roku istniał w tym miejscu drewniany dom modlitwy dla miejscowych olędrów. W 1846 roku znaczna grupa mieszkańców Nekielki i okolic wyemigrowali do Australii – czytamy w dalszej części tablicy.

Dziedzictwo związane z osadnictwem olęderskim jest z pewnością jedną z ważniejszych części historii Nekielka, jednak jest jeszcze wiele innych opowieści, które nie zostały utrwalone.

O założeniach projektu mówi Hanna Mamzer, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla.

Wstępna data premiery filmu została zaplanowana na sobotę 17 grudnia, a wydarzenie ma odbyć się we wcześniej wspomnianym poewangelickim kościele w Nekielce.

Projekt został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*