Strona główna / Tematycznie / Kultura / Monumentalna posiadłość

Monumentalna posiadłość

Jest taka miejscowość, która wyróżnia się spośród wielu innych terenów wiejskich. Ilość wyjątkowych budynków powoduje, że warto tutaj zatrzymać się na dłużej. Jeżeli jeszcze wspomnimy rodzinę Bnińskich, to pod względem historycznym również będzie bardzo ciekawie. Gułtowy w powiecie poznańskim czekają na odkrycie.

Będąc w tej miejscowości warto zwrócić uwagę na pałac w stylu klasycystycznym, który został wybudowany w XVIII wieku. Ostatnim właścicielem majątku przed drugą wojną światową był Adolf Bniński, czyli ówczesny wojewoda poznański. W 2009 roku konstrukcja pałacu uległa spaleniu podczas prowadzonych w tym czasie prac konserwacyjnych. Pożar nie okazał się jednak zbyt poważny, dlatego w następnych latach nastąpiła kontynuacja remontu i obiekt został całkowicie odnowiony. Obecnie mieści się w nim Dom Pracy Twórczej należący do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Obok pałacu mieści się kościół szachulcowy. Pochodzi on także z XVIII wieku, jednak powstał wcześniej niż pałac. Na konstrukcję szachulca składa się kratownica ułożona z drewnianych belek, które następnie są wypełnione gliną. Najbardziej istotnym elementem wyposażenia świątyni jest rokokowy ołtarz główny.

Zapraszam w najbliższą niedzielę na kolejny odcinek „Turystycznego szlaku”. Miejsce, do którego wybierzemy się w następnym odcinku zostanie opublikowane w najbliższej bezpłatnej gazecie Radia Września. Początek o godzinie 10:00 na antenie Radia Września 93.7 FM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*