Strona główna / Tematycznie / Kultura / Aktywnie nad Wartą

Aktywnie nad Wartą

Turystyka aktywna jest jedną z najbardziej rozwijających się form turystyki. Doskonałe warunki do uprawiania różnych rodzajów aktywności fizycznej stwarza Nadwarciański Park Krajobrazowy, czyli jeden z najcenniejszych obszarów ornitologicznych w Polsce.

Nadwarciański Park Krajobrazowy powstał pod koniec XX wieku, a dokładnie w 1995 roku na terenie czterech gmin: Pyzdry, Zagorów, Lądek i Rzgów. Najbardziej charakterystycznym elementem parku jest pradolina, czyli szerokie obniżenie o płaskim dnie. Obecnie w tym miejscu płynie rzeka Warta. Natomiast krajobraz jest pozostałością po działalności lodowców. Warto wspomnieć, że na terenie parku znajduje się około 240 gatunków ptaków. Obszar został uznany mianem „Globally Important Bird Areas”, czyli istotnym miejscem osiedlania się ptaków wodnych na arenie międzynarodowej.

Na terenie parku istnieją bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki aktywnej. Jednym z propagatorów turystyki pieszej na tym obszarze jest Tomasz Frankowski. Każdego roku w miesiącach letnich organizuje on Ekspedycję Nadwarciańską, natomiast podczas zimy jest realizowana Zimowa Polariada. Najbliższa taka impreza odbędzie się 13 stycznia.

Zapraszam w najbliższą niedzielę na kolejny odcinek „Turystycznego szlaku”. Zostanie zaprezentowany jeden z najbardziej znaczących szlaków kulturowych w Wielkopolsce, czyli Szlak Piastowski. Początek audycji o godzinie 10:00 na antenie Radia Września 93.7 FM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*