Strona główna / Tematycznie / Edukacja / Poznaj Miłosław

Poznaj Miłosław

Powracamy do Młodzieżowej Agencji Przewodników Turystycznych działającej przy miłosławskim gimnazjum. Uczniowie poświęcają swój wolny czas, żeby zapoznać turystów z atrakcjami Miłosławia.

W kolejnym odcinku podróży przez życie rodu Kościelskich i Mielżyńskich wystąpiły Daria Korajczyk, Oliwia Fret, Gabriela Przybysz i Wiktoria Walkowiak.

Ten odcinek poświecili Władysławowi Augustowi Kościelskiemu.
Władysław jako człowiek wrażliwy na piękno, sztukę i literaturę uzupełniał zbiory biblioteki w Miłosławiu. Teraz turyści zwiedzający pałac mogą obejrzeć exlibris biblioteki szarlejskiej oraz miłosławskiej, podarowany przez Małgorzatę Stefaniak. Na dolnym holu pałacu można podziwiać ogromne zdjęcia Władysława wraz żoną – Moniką. Spoglądają na uczniów, i pałac, który tętni dzięki nim życiem. W jednym z pomieszczeń gimnazjum, tzw. „komnacie” turyści mogą zobaczyć kołyskę małego Wojtka. Najmłodsi zwiedzający próbują nawet kołysania. Zwiedzający mogą obejrzeć fotografie pałacu za czasów Mielżyńskich, Kościelkich oraz ruiny pozostałe po zniszczeniach wojennych.

W 1963 roku mieszkańcy Miłosławia podjęli decyzję o odbudowie pałacu z przeznaczeniem na szkołę. Oddana do użytku w 1969 roku służy uczniom do dnia dzisiejszego – 47 lat. Celem Młodzieżowej Agencji Przewodników Turystycznych jest propagowanie piękna i bogatej historii pałacu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*