Strona główna / Tematycznie / Inwestycje / Nie chcą kurników u siebie na wsi – trwa konflikt o nową inwestycje
KODAK Digital Still Camera

Nie chcą kurników u siebie na wsi – trwa konflikt o nową inwestycje

Mieszkańcy wsi mówią „STOP” fermie drobiu. Inwestycja zaplanowana jest na terenie wsi Sokolniki w gminie Kołaczkowo.

Teren przeznaczony na budowę 8 kurników zajmie prawie 15 tysięcy metrów kwadratowych, a produkcja wynieść ma rocznie około dwóch milionów kur. Budowę planuje firma Pasz Konspol z Gierłatowa (gm. Nekla) i w sumie zająć ma teren przeszło 7 hektarów.

Zaplanowane prace krytykuje przewodnicząca rady gminy Kołaczkowo, Danuta Grabowska. – Na 120 gospodarstw wsi Sokolniki, 80 sprzeciwia się tej lokalizacji. Ferma na terenie wsi, w pobliżu dwóch sklepów i przychodni zdrowia nie jest dobrym pomysłem. Kurniki powstać mają tuż obok lasu, z którego mieszkańcy licznie korzystają jako terenu rekreacyjnego oraz działek przeznaczonych na sprzedaż. Graniczenie ich z fermą przemysłową drobiu wpłynie na obniżenie wartości tych terenów, a także innych nieruchomości na terenie wsi. Warto także zwrócić uwagę na to, że sporna inwestycja powstać ma od zachodniej strony zabudowań, z której najczęściej wieje. Przez to notorycznie będziemy narażeni na nieprzyjemne zapachy. W tym roku wybudowana zostanie także długo oczekiwana droga prowadząca na cmentarz znajdujący się vis-à-vis planowanych inwestycji – wzmożony transport będzie skutkował uszkodzeniem nowej nawierzchni.

Mieszkańcy wystosowali pierwszy protest w Wydziale Ochrony Środowiska Gminy Kołaczkowo już 2 listopada ubiegłego roku, a obecnie złożyli wniosek o uznanie mieszkańców za stronę postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej.

Na piątek rano (27 stycznia), o godz. 10:00, w Urzędzie Gminy w Kołaczkowie, zaplanowano rozprawę administracyjną w tej sprawie. Podczas niej spotkają się mieszkańcy z przedstawicielem Pasz Konspol. Inwestor nie chce komentować sprawy przed spotkaniem, podczas którego zapozna się z uwagami mieszkańców.

1 komentarz

  1. Sokolniki to Gmina ? WOW. Radio dzielnie trzyma poziom 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*