Strona główna / Lokalnie / Grypa – co powinieneś wiedzieć!

Grypa – co powinieneś wiedzieć!

Szczyt sezonu grypowego jeszcze przed nami. Sprawdź co powinieneś wiedzieć!

We wrzesińskim szpitalu zmarła chora na świńską grypę, kilka dni później kolejna kobieta w średzkim szpitalu. W samej wielkopolsce odnotowano kilkadziesiąt zachorowań, a w naszym kraju ogłaszanych jest coraz więcej przypadków śmiertelnych.

Czytaj więcej: Kolejna ofiara świńskiej grypy

Czy powinniśmy się bać?

– Grypa jest problemem bo jest chorobą zakaźną. Problem grypy polega na tym, że czasami zdarza się tak – na szczęście rzadko  – że osoby młode, zdrowe mogą na grypę zachorować poważnie i umrzeć. Generalnie natomiast są określone grypy ryzyka osób, u których można spodziewać się trudnego przebiegu choroby – podkreśla Sebastian Nowicki, wiceprezes wrzesińskiego szpitala.

Częstym problemem są powikłania po grypie. Zapalenie oskrzeli lub płuc, zapalenie zatok, zapalenie opon mózgowych to niektóre z możliwych konsekwencji.

Czym jest świńska grypa?

Świńska grypa jest to grypa wywołana wirusem AH1N1. Jest to inna odmiana grypy sezonowej. W przypadku zachorowania na świńską grypę objawy zainfekowania organizmu są takie same: wysoka temperatura, bóle głowy, mięśnie, poważne osłabienie organizmu.

To własnie ta odmiana grypy może mieć dotkliwszy przebieg i doprowadzić do zgonu pacjenta. Lekarze uspokajają, że są to jednak przypadki rzadkie, które zagrażają głównie grupie ryzyka, czyli osobom starszym oraz przewlekle chorym.

Choroba wywołana wirusem AH1N1 nie jest jednak wyrokiem. – To popularna odmiana grypy i wiele osób może chorować właśnie na tą odmianę i nie zdawać sobie z tego sprawy. Zdrowy organizm w zdecydowanej większości przypadków radzi sobie z wirusem – przyznaje Sebastian Nowicki.

– Od października 2011 roku świńska grypa została włączona do grupy grypy sezonowej, tak więc osobne statystyki nie są prowadzone – informuje Anna Węclewska, z wrzesińskiego sanepidu. W samym styczniu odnotowano 98 prawdopodobieństw zachorowań na grypę, co w porównaniu np. z rokiem 2013 stanowi tylko mały procent (2512 prawdopodobieństw). Anna Węclewska dodaje jednak, że to wcale nie oznacza, że zachorowań na grypę jest mniej. – Te statystyki tworzone są na podstawie informacje przesyłanych przez lekarzy. Zdarzają się jednak przychodnie, które tych zestawień po prostu nie przysyłają.

Co robić?

Przede wszystkim w okresie wzmożonych zachorowań powinniśmy dużo bardziej o siebie dbać. – Do podstawowej profilaktyki należy ubiór adekwatny do pogody, więcej ruchu na świeżym powietrzu, więcej witaminy C. Podstawową profilaktyką są jednak szczepienia – dodaje Anna Węclewska, z wrzesińskiego sanepidu.

Szczepić powinny się przede wszystkim osoby, które są w grupie ryzyka zachorowań oraz osoby przewlekle chore. Przypomnijmy, że szczepionki nie dadzą nam 100% ochrony, ale uchronią przed groźnymi powikłaniami.

Chcąc uchronić się przed zachorowaniem na grypę przestrzegaj poniższych zasad:

– zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie, a także w trakcie trwania sezonu grypowego,
– przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
– jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,
– poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki – podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,
– jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,
– w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
– unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym – zwłaszcza podczas dłuższych podróży,
– zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń,

Objawy grypy

Grypa bardzo często mylona jest z przeziębieniem. Objawy mogą wydawać się podobne – podwyższona temperatura, bóle głowy, czy ogólne osłabienie organizmu. – To bardzo ważny temat, aby nie chodzić do lekarza z lekkimi objawami przeziębienia. Pamiętajmy, że na korytarzu zanim spotkamy się z lekarzem spotkamy nawet kilkanaście osób, które potencjalnie są zakażone wirusem. Czasem idąc do lekarza z przeziębieniem na korytarzu złapiemy dopiero coś poważnego – mówi Sebastian Nowicki, wiceprezes wrzesińskiego szpitala.

Zarówno grypa świńska, jak i grypa sezonowa ma bardzo podobne objawy i w sensie klinicznym są nie do odróżnienia. Samą grypę możemy jednak rozpoznać dużo łatwiej. – Jest grupa objawów, które są zaliczane już do symptomów niepokojących i wtedy konieczny jest kontakt z lekarzem. Do takich objawów zaliczamy: krwioplucie, duszności, sinice, niskie ciśnienie, a nawet zaburzenia świadomości – dodaje Sebastian Nowicki.

Przeczytaj także:

Kolejna ofiara świńskiej grypy

We wrzesińskim szpitalu zmarła chora na świńską grypę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeżeli nie chcesz publikować komentarzy jako anonim, zachęcamy do rejestracji.


*